Zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe są dostępne dla wszystkich dzieci, o uczestnictwie decyduje dojrzałość dziecka do wybranych zajęć. Na każdy rok przedszkolny przygotowywana jest oferta zajęć, adekwatna do zainteresowań i możliwości organizacyjnych.

Zajecia ogólnorozwojowe

Celem ich jest  stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka, rozwijanie aktywności twórczej, kształtowanie wrażliwości estetycznej,  stymulowanie wyobraźni dziecka, kształtowanie umiejętności społecznych. 

W trakcie zajęć dzieci poznają podstawowe techniki plastycznerysowanie, malowanie, lepienie z użyciem różnych materiałów, tworzenie wydzieranek z papieru, cięcie nożyczkami, prace z wykorzystaniem klejów, piasku, kaszy, materiału przyrodniczego, waty, tkanin, itp. Dzieci poznają również  wesołe perypetie bohaterów bajek i wierszy, wcielają się w ich postać, naśladują odgłosy. Dzięki zabawie w formie dramy Mali Odkrywcy uczą się: nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, empatii, pracy w zespole, okazywania  emocji i kreatywności.  A ponadto rozwijają swoje zdolności językowe poprzez ćwiczenia dykcyjne i logopedyczne oraz plastykę ruchu, dzięki pantomimie. W trakcie zajęć dzieci rozwiązują również zagadki, rebusy, grają w gry dydaktyczne stymulujące ich rozwoj intelektualny.

Rytmika , zajęcia umuzykalniające

Celem zajęć jest rozwijanie wrażliwości muzycznej.

W trakcie zajęć dzieci poznają : bogaty repertuar dziecięcych piosenek, proste układy rytmiczno-ruchowe, instrumenty muzyczne, muzykę klasyczną.

Warsztaty naukowe ,,Mały Odkrywca eksperymentuje”

Warsztaty naukowe wprowadzają dzieci w świat fizyki, przyrody, biologii, chemii, geografii, techniki. Są to zajęcia interdysplinarne. Udowadniają związek nauki z życiem, wyjaśniają jak wyglądał świat przed milionami lat, tłumaczą otaczające nas zjawiska miedzy innymi, na czym polega załamanie i odbicie światła, czym jest burza, jak zmieniają się fale głosowe, dlaczego pingwiny mogą mieszkać w tak zimnych miejscach, czy woda może być twarda, lub jaka roślinka wykiełkuje z niezwykłego nasionka. Dzieci dowiadują się nowych rzeczy, samodzielnie przeprowadzając prawdziwe eksperymenty. Każdy Mały Odkrywca wie, że może pytać o wszystko, co go ciekawi w świecie, może mówić o swoich pomysłach bo są one cenne i wyjątkowe.

Warsztaty literackie ,,W krainie baśni”

W przedszkolu codziennie czytamy baśnie, ponieważ uważamy, że codzienny kontakt dzieci z mądrością i prawdami życiowymi zawartymi w tradycyjnych, ludowych baśniach jest bardzo korzystny dla psychiki dziecka, ułatwia budowanie dojrzałej osobowości oraz kształtowanie inteligencji emocjonalnej, jak również znacznie wzbogaca słownictwo. Literatura, dostarczając dzieciom wielu przeżyć staje się też istotnym elementem kształtowania wrażliwości artystycznej. W ramach warsztatów literackich dzieci poznawać będą klasykę literatury dziecięcej.

Warsztaty kulinarne

Celem zajęć jest wdrażanie zasad zdrowego odżywiania, kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych poprzez włączanie dzieci w przygotowanie posiłków.

Trening twórczości i wyobraźni

Są to gry i zabawy: integracyjne, rozwijające twórcze myślenie, usprawniające komunikację, budujące poczucie bezpieczeństwa w grupie, uwrażliwiające i doskonalące komunikację niewerbalną, rozwijające umiejętność rozpoznawania i wyrażania swoich emocji, uczuć, rozwijające umiejętność słuchania, obserwowania, rozwiązywania problemów na przykład zajęcia pt. Gdzie mieszka złość?; Co można znaleźć w krainie smutku?; Dlaczego Zosia nie chce bawić się ze mną? Janek mój najlepszy przyjaciel.

Logorytmika

Polega na połączeniu terapii logopedycznej z rytmiką, aby oddziaływać na sferę słuchową, słuchowo-ruchową i ruchową. Logorytmika ma wpływ na rozwój intelektualny, ruchowy oraz na wrażliwość muzyczną. Najistotniejszym elementem w stosowanych ćwiczeniach słowno-ruchowych jest rytm. Mają one formę zabawy, dzięki której można wykształcić lub usprawnić ruchy całego ciała, a co za tym idzie – pośrednio usprawnić narządy mowy. Głównym celem jest korygowanie wad mowy i słuchu, a przy tym uwrażliwienie na cechy wspólne muzyki i mowy, takie jak: rytm, melodia, tempo, dynamika, barwa dźwięku. Ćwiczenia te rozwijają umiejętności sprawnego wykonywania ruchu, pomagają w orientowaniu się w czasie i przestrzeni, sprzyjają poprawie koncentracji, stymulują sprawniejsze myślenie.

Zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne pobudzają zmysły, zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, słuchania i poznawania świata wokół. Takie doświadczanie otoczenia zachęca dzieci do poznawania, odkrywania i stymulacji rozwoju. Dzieci w ten sposób poznają nie tylko siebie, ale również zjawiska zachodzące wokół.

Gimastyka poranna

Program zajęć opracowany przez współpracujących z przedszkolem instruktorów sportu zakłada wprowadzenie nowych gier i zabaw sportowych z elementami mini koszykówki, lekkoatletyki. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w różnego rodzaju aktywności sportowej i współzawodnictwie, dzięki czemu prawidłowo się rozwijają, miło spędzają czas, uczą się zdrowej rywalizacji i systematycznego dążenia do celu.

Zajęcia sportowe z elementami Judo

Celem zajęć jest kształtowanie prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dzieci, poprawienie sprawności ruchowej oraz poznanie podstaw i filozofii Judo.


Zajęcia sportowe z elementami piłki nożnej

Celem zajęć jest kształtowanie prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dzieci, poprawienie sprawności ruchowej oraz poznanie podstaw piłki nożnej.

Język angielski 

Podstawą prowadzonych zajęć jest:Immersja językowa, tzw. zanurzenie w języku: komunikacja wyłącznie w języku angielskim, nauczanie języka w sposób zbliżony do nauki języka ojczystego; poprzez tworzenie kontekstu sytuacyjnego dzieci naśladują lektora, reagują na jego polecenia, mimikę, gesty, domyślają się znaczenia i sensu wypowiadanych słów. Metoda taka przynosi znakomite efekty.

Zajęcia taneczne

Taniec wspomaga prawidłowy rozwój, pomaga utrzymać prawidłowa postawę, uczy koordynacji i świadomości własnego ciała, poczucia rytmu, uczy też pewności siebie. Choreografie taneczne doskonalą pamięć dziecka.

Zajęcia szachowe

Szachy stymulują rozwój intelektu, prowadzą też do wszechstronnego rozwoju osobowości, udoskonalenia charakteru, przyswojenia pozytywnych nawyków postrzegania otaczającego nas świata oraz lepszej kontroli własnych zachowań.

Odtwórz wideo