Metody pracy

Filozofia naszego Przedszkola opiera się na założeniach psychopedagogiki kreatywności. Naszym celem jest wspieranie twórczego rozwoju, przygotowanie dzieci do edukacji szkolnej, wyposażenie w umiejętności pozwalające na dobre funkcjonowanie społeczne, odkrywanie talentów oraz budowanie systemu wartości.

Zgodnie z tą filozofią:

  • nasze zabawki pobudzają do eksperymentów, do odkrywania nowych znaczeń, zastosowań;
  • nasze zajęcia skłaniają do zdziwienia, pytań, ciekawości;
  • nasze wycieczki uczą samodzielności, aktywności, wytrwałości
  • nasze zabawy pomagają poznawać inne dzieci i nawiązywać przyjaźnie, rozwiązywać konflikty, uczą jak wyrażać emocje, być wrażliwym, życzliwym.

Wspieramy i stymulujemy dziecięcą ciekawość świata, zadziwienie otoczeniem bliższym i dalszym, aktywność w szukaniu rozwiązań dziecięcych problemów i wątpliwości oraz odpowiedzi na wiele dziecięcych pytań. Stwarzamy okazje do samodzielności i do współpracy. Bogata oferta programowa umożliwia wszechstronny rozwój dzieci.

Wiedza teoretyczna, wieloletnia praktyka pracy z dziećmi oraz ciągłe doskonalenie się i poszukiwanie nowych rozwiązań skłoniło nas do opracowania własnego modelu wychowania zgodnego z potrzebami dzieci, oczekiwaniami rodziców oraz programem edukacyjnym.

Metody, które stosujemy w Przedszkolu Małych Odkrywców wybrane zostały bardzo starannie spośród wielu sprawdzonych i uznanych. Ich mądrość wykorzystujemy jednak wybiórczo, dostosowując je do potrzeb naszych przedszkolaków.

Inspiruje nas teoria poparta doświadczeniami Howarda Gardnera, badacza z Uniwersytetu Harvarda, według której człowiek posiada 8 rodzajów inteligencji: językową, logiczno-matematyczną, muzyczną, przestrzenną, interpersonalną, intrapersonalną, ruchową i przyrodniczą. Teoria, z którą się zgadzamy, zakłada, że każdą z nich można rozwinąć, nawet u najmłodszych dzieci. W ciągu pierwszych pięciu lat życia rozwija się ok. 50 % zdolności do uczenia się. Następne 30 % rozwija się do 8 roku życia. Cała wiedza zdobyta w późniejszym okresie życia dziecka będzie oparta na fundamencie zbudowanym w pierwszych latach życia. Dziecko rodzi się z liczbą komórek mózgowych, która jest wystarczająca do osiągania sukcesów. Ale nie liczba komórek decyduje o inteligencji, a liczba połączeń stworzonych pomiędzy tymi komórkami. Połączenia te są tworzone poprzez doświadczenia i myśli, którymi należy pobudzać dziecko, tworząc we wczesnym okresie rozwoju bogate i stymulujące środowisko. Dlatego tak ważną rolę odgrywa edukacja przedszkolna. Program zabaw fundamentalnych, realizowany w naszym przedszkolu umożliwia odkrycie i rozwój wrodzonych talentów i zdolności dziecka. Urozmaicone i dobrze zaplanowane zabawy angażują wszystkie zmysły dziecka, stymulują jego rozwój intelektualny.

Fascynuje nas skuteczność pedagogiki zabawy oraz Metoda Dobrego Startu według prof. Marty Bogdanowicz, umożliwiająca dzieciom start szkolny bez deficytów w zakresie rozwoju psychomotorycznego oraz minimalizująca ryzyko powstania dysleksji.

Z założeń pedagogiki Marii Montessori wykorzystujemy tzw.”Społeczne reguły”, czyli łączenie grup podczas zabaw, dzięki czemu dzieci uczą się od siebie wzajemnie. Zgodnie z pedagogiką Montessori szanujemy potrzeby dzieci, dbamy o to by były wyciszone, uczyły się samodzielności np. przy ubieraniu, porządkowaniu zabawek, czy nakrywaniu do stołu. Dzieci mają możliwość wyboru zabawy przy zachowaniu reguł: nie rań, nie niszcz, nie przeszkadzaj. Wszystkie zabawki, przedmioty są w zasięgu oczu maluchów, mogą z nich korzystać w każdej chwili. Nauczycielki wiele czasu poświęcają na indywidualną pracę z dzieckiem.

Z założeń pedagogiki przedszkoli waldorfskich lub inaczej nazywanych steinerowskich, zaczerpnęliśmy koncepcję tworzenia zabawek i pomocy dydaktycznych przez dzieci i nauczycieli

Uczy to dzieci szacunku i wyrabia emocjonalny stosunek do wykonanych przez siebie przedmiotów a maluchy chętniej uczestniczą w zajęciach.

Wspólne wykonanie np. domku z wielkiego kartonowego pudła czy zbiorowej pracy plastycznej to okazja do zdobycia wielu doświadczeń:

  • umiejętnego współdziałania w grupie,
  • ćwiczenie manualne dłoni
  • wypróbowanie nowego materiału plastycznego – kartonu
  • poznanie różnorodnych sposobów ozdabiania, a przy tym kreatywnego myślenia – malowanie, naklejanie kolorowego papieru, rysowanie, wyklejanie plasteliną
  • wykorzystanie i utrwalanie pojęć matematycznych, np. przeliczanie namalowanych okien, określanie ich kierunku położenia, kształtu, barwy a przede wszystkim radość tworzenia i wspólna zabawa.

W naszym przedszkolu wykorzystujemy „Zabawy rozwijające inteligencję” według Rosemarie Portmann. Kształcimy przez zabawę, aktywizując dzieci do działania poprzez kreatywne myślenie, elastyczne rozwiązywanie problemów, trenowanie pamięci i nadawanie odpowiedniej struktury zdobywanym informacjom oraz przetwarzanie ich w sposób praktyczny – tak, aby wiedza znajdowała zastosowania w życiu codziennym. W zabawach rozwijających inteligencję, wyobraźnię – dzieci szukają nowych rozwiązań dla codziennych przedmiotów, wymyślają np. co by było gdyby zawsze świeciło słońce…. W ten sposób rozwijają twórcze myślenie, same usiłują znaleźć odpowiedź w nawiązaniu do już zdobytych doświadczeń. Dzięki temu mogą odkryć, że życie jest ciekawsze, bardziej fascynujące. Zabawy te wyzwalają naturalną ciekawość dziecka i zachęcają do działania.

Pamiętamy, iż otwartość na zmiany i elastyczność myślenia to bardzo przydatne w życiu cechy, przesądzają o przyszłych sukcesach naszego malucha i jego zadowoleniu. Dlatego naszym priorytetem jest rozwijanie twórczego myślenia także poprzez Kinezjologię Edukacyjną, będącą metodą skutecznego rozwoju i uczenia się. Kinezjologia – jest nauką o związkach ruchu naszego ciała z organizacją i funkcjonowaniem mózgu. Jest to dziedzina wiedzy o człowieku, wykorzystująca elementy psychologii, pedagogiki , neurofizjologii i anatomii. Celem Kinezjologii jest przekazywanie wiedzy, i narzędzi do wykorzystania potencjału naszego umysłu, abyśmy mogli z łatwością i w naturalny sposób uczyć się, rozwijać i zachować zdrowie. Kinezjologia edukacyjna jest oparta na badaniach i doświadczeniu zawodowym dr Paula Dennisona, który odkrył, iż istnieje wzajemna zależność pomiędzy rozwojem fizycznym a umysłowym.

Metody tego programu bazują na prostych i zabawnych ruchach, mających na celu aktywizację naturalnych mechanizmów samoregulacji i rozwoju, a także integrację asymetrycznych funkcji lewej i prawej półkuli mózgu.

Dzięki ćwiczeniom z zakresu kinezjologii:

  • uczymy się łatwiej i szybciej,
  • czytamy bez wysiłku i z przyjemnością,
  • zwiększamy swoją koncentrację,
  • redukujemy stres,
  • poprawiamy koordynację całego ciała,
  • zwiększamy motywację do nauki i energię do pracy i zabawy,
  • pomagamy dzieciom z trudnościami w uczeniu się, takimi jak: dysleksja, dysgrafia, dysortografia; dzieciom nadpobudliwych ruchowo, z zaburzeniami zachowania np. agresja, lęk.

Kształtujemy umiejętności wykonawcze, poprzez dostarczanie takich doświadczeń, by dzieci mogły samodzielnie odkrywać, stawiać sobie cele, planować, uczyć się na błędach, a przede wszystkim bawić się z innymi, nakierowując swoje działania na określony cel.

Pragniemy, aby edukacja językowa dzieci była w naszym przedszkolu wielką radosną przygodą, którą pamięta się przez całe życie i która wyzwala miłość do języka polskiego, dlatego doceniamy zasady glottodydaktyki, opracowanej przez prof. Bronisława Racławskiego. Zabawy dydaktyczne, których zadaniem jest przygotowanie dziecka do nauki czytania i pisania, można prowadzić już w najmłodszej grupie przedszkolnej, a nawet znacznie wcześniej. Wykorzystywane są do tego klocki LOGO, które ułatwiają organizowanie dzieciom zabaw, mających na celu doskonalenie mowy, a potem przygotowanie do płynnego czytania ze zrozumieniem, pisania, nauki ortografii.

W zakresie edukacji matematycznej stosujemy metody opracowane przez prof. E. Gruszczyk-Kolczyńską. Jest to zakres kształcenia sprzyjający stymulowaniu uzdolnień matematycznych u dzieci i dobrze przygotowujący je do nauki matematyki w szkole. Metoda ta została opracowana na podstawie badań naukowych zmierzających do połączenia w jeden proces:

  • intensywnego wspomagania rozwoju inteligencji operacyjnej dzieci,
  • kształtowania odporności emocjonalnej potrzebnej dzieciom do pokonywania trudności
  • rozwijania umiejętności matematycznych stosowanych w codziennym życiu i wymaganych potem na lekcjach matematyki.

Stosujemy również metody relaksacyjne wg Jackobsona – to uczenie się relaksacji, polegające na napinaniu i rozluźnianiu wszystkich mięśni – podczas zabawy. Jest to szczególnie ważne dla dzieci nadpobudliwych, ponieważ większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, iż ich mięśnie znajdują się w stanie stałego napięcia. Istota metody polega na posługiwaniu się ruchem rozwijającym świadomość własnego ciała, świadomość przestrzeni i działania w niej z innymi ludźmi prowadząca do nawiązania z nimi kontaktów. Ruch łagodzi lęki, poczucie zagrożenia, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty . Służy rozwojowi dziecka i często jest wykorzystywany w terapii zaburzeń rozwoju.

Niezwykle ważna wydaje się nam również Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne – to psychoruchowe wspomaganie rozwoju dzieci głównie wyizolowanych i nieśmiałych. Dzięki niej dzieci potrafią odnaleźć się w grupie i otworzyć na innych. Metoda Weroniki Sherborne to system ruchowych zabaw, który powstał na podstawie naturalnych zabaw rodzica z dzieckiem.

Poprzez takie zabawy dziecko:

  • rozwija świadomość własnego ciała i świadomość przestrzeni,
  • wzmacnianie poczucia własnej wartości i pewności siebie, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialności oraz wrażliwości,
  • usprawnia własną kondycję i możliwości ruchowe,
  • nawiązuje bliski kontakt z innymi dziećmi lub opiekunami

W metodzie tej szczególny nacisk kładzie się na wyrównanie rozwoju sfery ruchowej, kształtowanie umiejętności nawiązywania pozytywnych relacji z innymi osobami poprzez wspólne doświadczenia ruchowe, a także na budowanie i umacnianie zaufania do siebie i innych, oraz kreatywne wyrażanie siebie.

Komunikację interpersonalną ćwiczymy przy wykorzystaniu metody porozumiewania się między ludźmi „Porozumienie bez przemocy” opracowanej przez dr Marshalla B. Rosenberga – to zapomniany język ludzkości, mowa ludzi troszczących się o siebie i pragnących żyć w harmonii. Zadaniem tej metody jest przypomnienie, jak my ludzie powinniśmy wzajemnie odnosić się do siebie, jak słuchać (brać) i wyrażać (dawać). Dzięki tej metodzie uczymy się uzewnętrzniać swoje potrzeby i oczekiwania, a także akceptować odpowiedzi, których nie zawsze mamy ochotę wysłuchać.M.B.Rosenberg przedstawia nam, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się. Stosowanie „Porozumienia bez przemocy” w przedszkolu pozwala na zmniejszenie konfliktów między dziećmi, uczy jak rozmawiać, wyrażać swoje uczucia i potrzeby.

Stosowane przez nas metody i formy pracy stymulują wielokierunkowy rozwój i poziom integracji sensorycznej dziecka.

Organizacja zajęć uwzględnia równowagę pomiędzy swobodną zabawą, grami, zabawą na świeżym powietrzu oraz zajęciami edukacyjnymi.

W zakresie wychowania nauczyciele stosują zasady POZYTYWNEJ DYSCYPLINY, opierającej się na wzajemnym szacunku, identyfikowaniu problemu, efektywnej komunikacji, koncentracji na poszukiwaniu rozwiązań, zamiast kar i stosowaniu zachęceń zamiast pochwał, zauważamy wysiłek włożony w działanie i postęp, a nie tylko sukcesy.

Założenia programowe realizowane są w przyjaznej dziecku atmosferze. Nauczyciele wykorzystują wiedzę psychologiczno-pedagogiczną opartą na koncepcjach ,,Wychowanie bez porażek” Thomasa Gordona oraz ,,Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały; Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” Adele Faber i Elaine Mazlish.

Odtwórz wideo